Skip to main content
Przywództwo Lean - krótki film

Przywództwo Lean – Cechy dobrego lidera w dziesięciu palcach

Przywództwo Lean, to klucz do tego, by pracownicy sukcesywnie nabywali umiejętności szybkiej reakcji na problemy i eliminacji ich dzięki narzędziom, które znamy w ramach Lean Management.

Krótko o tym posłuchacie w poniższym filmie, pierwszej części wywiadu udzielonego portalowi LeanCenter. Już wkrótce zapraszam do czytania wpisów w ramach bloga, w którym ten istotny temat, zostanie opisany bardzo szeroko oraz wsparty również innymi zagadnieniami związanymi z ciągłym doskonaleniem.

Trudno jest opisać, czym jest przywództwo Lean – w pigułce, w ciągu kilku minut. Dla mnie przywództwo Lean jest wtedy, gdy osoba, która zajmuje się Lean Managementem w swoim miejscu pracy, załóżmy że jest to kierownik, w jednej ręce ma i stosuje narzędzia Lean takie jak 5S, rozwiązywanie problemów, identyfikacja różnych form marnotrawstwa w miejscu pracy. Natomiast w drugiej dłoni ma miękkie narzędzia i kompetencje, które pomagają w rozwiązywaniu tych problemów. Kiedy spotyka się ze swoim zespołem, jest w stanie przeprowadzić rozmowę ze swoimi pracownikami w taki sposób, aby zachęcić ich do samodzielnego rozwiązania zastanego problemu.

Kiedy znajduje marnotrawstwo w miejscu pracy, idzie do gemby i przeprowadza rozmowy w taki sposób, aby pracownicy sami mogli zidentyfikować jakie są przyczyny problemu, gdzie znajduje się marnotrawstwo i aby pracownicy znaleźli rozwiązanie w danej sytuacji.

Jego rola nie polega na tym, że przychodzi i mówi: „Ja jestem tutaj szefem, przełożonym i teraz wam powiem jak macie rozwiązać ten problem i znajdę winnych.” Przywództwo Lean istnieje wtedy, gdy zarządzającym jest osoba angażująca pracowników w każdej sytuacji, tak by oni mieli chęć rozwiązywać te problemy i stali się samodzielni oraz tworzy taką atmosferę w pracy, aby pracownik mógł znaleźć motywację dla siebie.

Taki przywódca, w wyniku tych działań, tworzy zespół który się rozwija, jest samodzielny i ma chęć, by ciągle poprawiać swoje miejsce pracy.

Jedna myśl na temat “Przywództwo Lean – Cechy dobrego lidera w dziesięciu palcach

  1. Dziękuję za dobre opisanie lidera. Jest jasne, że sprawa nie sprowadza się tylko do wybrania pracownika, który najszybciej pracuje. Jak taki przypadkowy ktoś dostanie awans i podwyżkę to się mogą dziać złe rzeczy zamiast dobrych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *