Rok 2018 dobiega końca – pora na autorefleksję i podsumowanie tego, co zrobiliśmy oraz tego, czego nie udało nam się zrealizować w mijającym roku. To też czas na określenie nowych celów – nowy rok – bez wątpienia pełen nowych wyzwań – jest tuż za rogiem.
Co to wszystko ma wspólnego z Lean Management i tym obco brzmiącym słowem Hansei?
Dla prawdziwego Lean Leadera każdy dzień jest szansą, choć w pewnym stopniu również obowiązkiem, by spojrzeć wstecz i dokonać autorefleksji: w jakie procesy byliśmy zaangażowani? Jak się zachowaliśmy? Co pokazaliśmy innym? Taka autorefleksja – Hansei – to cecha naprawdę dobrego lidera lean.
Lean Management, a tym bardziej przywództwo lean, wywodzące się z systemu zarządzania produkcją w Toyocie, zakłada, że to właśnie od osobistego Hansei każdego pracownika wszystko się zaczyna.
Hansei prowadzi do Kaizen, z kolei Kaizen prowadzi do Yokoten
Aby w organizacji lub w życiu osobistym człowieka istniała jakaś forma “zmiany na lepsze”, wszyscy musimy się zatrzymać i zastanowić nad tym, co zrobiliśmy, co się stało – musimy poświęcić czas, aby odegrać mentalną rolę w filmie pokazującym co zrobiliśmy i czego nie zrobiliśmy, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, co zrobili, a czego nie zrobili inni oraz zastanawiamy się, w oparciu o nasze osobiste wartości, zasady, doświadczenia i cele, co powinno się stać. Jeszcze lepiej – co może wydarzyć się jutro, a w szczególności, co JA mogę zrobić jutro lepiej niż dzisiaj. To właśnie Kaizen. Bez Hansei nie ma Kaizen.
Jeśli jesteś prawdziwym liderem lean, koniec roku powinien być dla Ciebie świetnym czasem na dokonanie autorefleksji na temat wydarzeń z mijającego roku, szczególnie z punktu widzenia procesów i Twoich zachowań i postaw wobec innych osób.
Na chwilę zatrzymać czas
Przez kilka następnych dni zarezerwuj czas na spokojną refleksję i przygotuj listę wszystkich procesów i zachowań, które poszły dobrze zarówno Tobie, jak i całemu Twojemu zespołowi. Z drugiej strony przygotuj również listę wszystkich procesów i zachowań, z których realizacji nie jesteś zadowolony. Na koniec rzecz najtrudniejsza – z uczciwością i szczerością wobec siebie, zapisz, co możesz zrobić, aby zmiany na lepsze w nadchodzącym 2019 roku dotyczyły następujących obszarów:
- Kluczowych procesów w Twoim obszarze pracy.
- Twoich kluczowych zachowań, a następnie
- Kluczowych zachowań Twojego zespołu.
Ustal cele krótkoterminowe, aby zmierzyć i przeanalizować każdy z tych celów już w pierwszym kwartale 2019 roku.
To niesamowite, ale właśnie zrobiłeś swój pierwszy osobisty Hoshin Kanri
Prawdziwy lider lean wykonuje Hansei codziennie. Hansei daje odwagę, którą jest YUKI. Hansei i YUKI prowadzą do Kaizen – ciągłego doskonalenia lub Kaikaku – radykalnej zmiany. Wreszcie, po wdrożeniu Kaizen lub / i Kaikaku nie zapomnij podzielić się tym doświadczeniem z innymi. Prawdziwy Lider Lean dzieli się swoimi najlepszymi praktykami, dokonując Yokoten.
Każdemu, kto chciałby dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak być lepszym liderem lean w 2019 roku, pokornie polecam przeczytanie mojego małego podręcznika “The Lean Leadership Way”. Dla pierwszych 10 osób, które napiszą do mnie po przeczytaniu tego krótkiego wpisu, przygotowałem darmowe, podpisane przeze mnie egzemplarze.
Cześć Mark,
W zeszłym roku udało mi się znaleźć czas na podsumowanie tego co zrobiłam i tego co mogłabym zrobić. Znalazłam również czas na wyciszenie. W tym roku jeszcze jestem przed. I myślę, że wezmę pod uwagę również to co napisałeś.
Monika,
bardzo dziękuję za zapoznaniem się z artykułem oraz Twojego komentarza.
Dzięki za kolejną inspirację do przygotowania planu rozwoju osobistego na przyszły rok Mark!
W końcu Lean z prawdziwego znaczenia to nie japońskie słowa, czy inaczej mówiąc narzędzia ale pewien sposób życia nie tylko zawodowego ale również prywatnego, a doskonalić trzeba się w każdym obszarze 🙂
Grzegorz,
bardzo dziękuję za zapoznaniem się z artykułem oraz Twojego komentarza.
Bardzo wartościowy artykuł. Zgadzam się z przedmówcą. Narzędzia Lean bez odpowiedniej postawy jest fikcją
Kolejny, mądry, rzeczowy, zachęcający do pogłębienia wiedzy artykuł.
Anna,
dziękuję za komentarz. staram się!