Skip to main content

Czy podchodzisz do swojej strategii biznesowej tak, jak Arnold Schwarzenegger podchodził do swoich osobistych celów w życiu!

Zasada pierwsza – Jest tylko Plan A, nie ma Planu B.

Innymi słowy, po uzgodnieniu i wprowadzeniu w życie strategii organizacyjnej oraz odpowiadających jej celów i KPI, powiedzmy na co najmniej najbliższe 12 miesięcy, nie można mieć wątpliwości i wymówek, że być może zespół nie zrealizuje celów i strategii na ten wyznaczony okres. Myśli typu “jeśli ta strategia z jej celami i KPI, nie wypali, to będziemy zadowoleni z kolejnego wyniku!”.

Arnold powiedział, że nigdy nie brał pod uwagę planu B. W momencie, gdy plan B wkrada się do twojego umysłu i zaczynasz myśleć, że może moje cele były zbyt ambitne, może nie powinienem mierzyć tak wysoko. W momencie, gdy pozwolisz, aby ten nieznośny mały głos w twojej głowie zyskał przewagę, zgadnij co, jesteś na drodze do planu B, plan A nie jest już twoim celem numer jeden. Innymi słowy, nie osiągniesz planu A.

Jak to się ma w praktyce do otoczenia biznesowego? Oto fragment z kilkoma dodatkowymi komentarzami, które zamieściłem z mojej ostatniej książki.

Zasada druga – Tylko Zarząd może weryfikować i wprowadzać zmiany do Strategii w połowie roku.

Nie ulega wątpliwości, że obowiązkiem zespołu kierowniczego każdej organizacji jest ciągłe zwracanie uwagi na zmiany w otoczeniu zewnętrznym, które mogą mieć wpływ na organizację. Rozwój organizacji składa się z czterech etapów. Najwyższe kierownictwo jest odpowiedzialne za dążenie do postępowej organizacji i jej budowanie. Dobrą praktyką jest organizowanie jednodniowych warsztatów poza siedzibą firmy, raz na sześć miesięcy. Rolą zespołu kierowniczego jest patrzenie w przyszłość, aby zobaczyć, co może wykoleić lub poważnie negatywnie wpłynąć na biznes. Menedżerowie operacyjni powinni być skoncentrowani na codziennych i tygodniowych zadaniach, które pozwolą osiągnąć miesięczne cele. Sprowadź doświadczonego konsultanta biznesowego jako moderatora spoza firmy, aby wesprzeć zespół w jego myśleniu.

Zasada trzecia – Czy Twój Zarząd jest wystarczająco obiektywny w tym, w jaki sposób wspiera pracowników w realizacji strategii!.

Czy uważasz, że Twój Zarząd jest pełen ludzi na tak, czy może jest zdominowany przez jedną osobę, Prezesa Zarządu lub Właściciela firmy!. To nie jest dobry znak. Zarząd jest tak dobry, jak jego zdolność do prowadzenia otwartego i ambitnego dialogu, który obejmuje mądrość, pokorę i rozeznanie. Dobrze jest mieć wizję, determinację, odwagę i być asertywnym, ale każda moneta ma dwie strony. Potrzebujesz pełnego zestawu umiejętności, aby prowadzić firmę z powodzeniem i w sposób zrównoważony już dziś.

Zarząd może być miejscem stresującym i samotnym, dlatego polecam kilka z poniższych opcji. Tam, gdzie istnieje rada nadzorcza, zbierz oba zespoły, aby omówić strategię, kamienie milowe, cele i KPI. Opracowałem dedykowany krótki intensywny program dla członków Rady Nadzorczej pt. “Jak stworzyć profesjonalną Radę Nadzorczą“. Tego typu spotkania powinny odbywać się raz na trzy miesiące, gdy wszystko idzie dobrze, a częściej, gdy firma jest niestabilna lub boryka się z jakimiś problemami. Tam, gdzie jest inwestor rodzinny, zaproś Zarząd i Komitet Rodzinny do omówienia sprawy.

Mark Forkun - cele CEO

Zasada czwarta – Kluczową codzienną praktyką zarządczą Zarządu jest wspieranie menedżerów operacyjnych w realizacji ich celów biznesowych.

Naprawdę wierzę, że ten punkt jest niezwykle ważny i często źle rozumiany w dzisiejszym środowisku biznesowym. Jak być może wiesz, zostałem przeszkolony i rozwinąłem się w Toyota UK. Nauczono nas, że im wyżej jesteś w drzewie organizacyjnym, tym bardziej jesteś odpowiedzialny za wspieranie, rozwijanie i coaching członków swojego zespołu ds. bezpośredniego raportowania.

Realizacja celów biznesowych, zgodna ze strategią, wsparta wartościami i przekonaniami organizacji, jest zadaniem każdego lidera, od CEO po lidera zmiany. Możliwość dostarczania wyników biznesowych poprzez rozwijanie ludzi w zakresie rozwiązywania problemów przynosi ogromne korzyści dla pracowników, firmy i jej klientów. Spędź czas w miejscu pracy, Genba (po japońsku) ze swoimi pracownikami. Korzystaj z narzędzi do zarządzania wizualnego i rozwiązywania problemów oraz pokaż ze szczerością i szacunkiem, że jesteś tam, aby wspierać ich w stawaniu się bardziej samodzielnymi i zaangażowanymi w to, co robią.

Zasada piąta – Projektowanie strategii biznesowej nie jest łatwym zadaniem, ale prawdziwa praca polega na realizacji celów strategii.

Każda dobra organizacja, niezależnie od tego, czy jest to firma produkcyjna, organizacja oparta na usługach, departament rządowy czy instytucja edukacyjna, musi wyznaczyć swoje cele strategiczne za pomocą pięciu wskaźników KPI, które mają międzynarodowy akronim SPQDC. Aby uzyskać więcej informacji na temat SPQDC, skontaktuj się ze mną, aby uzyskać więcej informacji lub dowiedz się więcej, odwiedzając mnie na Linedin.com lub na llw-institute.com.

Zasada szósta – Strategia nie musi być skomplikowana.

Twoja strategia powinna być prosta i jasna dla wszystkich. Na przykład nasza strategia na ten rok polega na skupieniu się na dostarczaniu jakości i dostarczaniu klientom naszych produktów i usług na czas. Może to być następnie poparte konkretnymi strategicznymi wskaźnikami KPI, takimi jak; Jakość w asortymencie xx jest nie mniejsza niż 97% prawidłowa za pierwszym razem, a przeróbki zmniejszone o 3%. Dostawa na asortyment yy jest w 98% terminowa dla wszystkich naszych klientów.

Tam, gdzie nasza strategia jest bardziej rozwinięta, powiedzmy, że składa się z ośmiu głównych elementów, takich jak; jakość, dostawa, zaangażowanie pracowników, bezpieczeństwo, koszty, innowacje, ciągłe doskonalenie, środowisko, muszą mieć jeden lub dwa kluczowe wskaźniki efektywności – KPI przypisane do każdej gałęzi strategii. Trzeba też zastanowić się, kto, jak i kiedy te strategiczne elementy zostaną wdrożone. Kaskadowanie strategicznych wskaźników KPI jest ważne dla menedżerów operacyjnych. Dobrą strategią jest używanie akronimu SPQDC dla wszystkich wskaźników wydajności.

Zasada 7 – Metoda Hosin kanri ustanawiania i wdrażania strategii.

Nie traktuj Hosin Kanri jako ćwiczenia z Excela. To tylko sfrustruje kierownictwo wyższego szczebla i wkrótce przekonasz się, że wdrażasz plan B, a nie plan A. Zbyt często organizacje poświęcają czas i pieniądze na projektowanie strategii, celów, KPI i wartości organizacyjnych tylko po to, aby odkryć, że faktyczne działanie, wdrożenie trwa znacznie dłużej i napotyka na przeszkody po drodze. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, rozeznaniem i mądrością w podejściu do etapu wdrożenia. Jedną z rad jest organizowanie comiesięcznych lub kwartalnych spotkań z Zarządem i Dyrektorami, nazywam je spotkaniami Quality Gaye, aby pokazać, gdzie jesteśmy, co osiągnęliśmy, nad czym pracujemy i omówić kolejne kluczowe kroki w zakresie działań.

Mam nadzieję, że te 7 punktów okazało się przydatne. Pamiętaj, że strategia organizacyjna to Twój plan A, skup się na realizacji planu A i nie przyzwyczajaj się do myślenia o planie B. Powodzenia w projektowaniu i wdrażaniu strategicznej polityki wdrażania na rok 2025 i kolejne lata.

Czekam na Twoje komentarze i opinie.

Współtwórca: Mark Forkun

Mark Forkun

Autor bloga “Wszystko co chciałbyś wiedzieć o Przywództwie Lean.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *