Skip to main content
Jak szkolić pracownika, by dobrze wykonywał czynności w DoJo

Pracownik, który wie co robić – jak wykorzystać DoJo?

DOJO to japońskie słowo i tradycyjnie oznacza miejsce, w którym kształci się umiejętności w sztukach walki. Z perspektywy produkcji i zarządzania lean DOJO to miejsce, w którym nowi pracownicy firmy spędzają czas na rozwijaniu umiejętności wykonywania określonej pracy, zanim ją rozpoczną w obszarach produkcyjnych. Może być również wykorzystane jako miejsce na zdobywanie nowych kwalifikacji.

Centra DOJO mogą być niewielkimi pomieszczeniami, w których przechowywany jest sprzęt i maszyny do szkolenia nowych pracowników. W wielu firmach produkcyjnych pomieszczenia DOJO mają zwykle powierzchnię od 60 do 120 metrów i często znajdują się w centrum zakładu produkcyjnego. W Toyocie, gdzie spędziłem wiele lat rozwijając liderów, nasz ośrodek szkoleniowy był ogromny. Miał ponad 3000 metrów kwadratowych i obejmował setki maszyn i linii produkcyjnych, wszystkie nowoczesne i wyposażone w najnowsze technologie. (więcej…)

Czytaj więcej

Jakość jako DNA

Jak stworzyć kulturę zapewniającą jakość w całym strumieniu wartości produkcji?

Pierwszą rzeczą, którą należy sobie uświadomić jest to, że wiele osób myśli, że kontrola jakości jest odpowiedzialna za jakość, tak nie jest, to ludzie w Genba wykonujący pracę są odpowiedzialni za zapewnienie jakości.

Oto kilka kluczowych punktów, które należy rozważyć przy budowaniu organizacji zapewniającej jakość lean DNA.

(więcej…)

Czytaj więcej

Jak efektywnie zarządzać onboardingiem

Jak zarządzać procesem onboardingu

Drogi CEO
„Jak możemy efektywnie zarządzać naszym onboarding process z nowymi pracownikami, jednocześnie minimalizując nasze koszty?”
To pytanie pochodzi z naszej Konferencji Yokoten.

👍Przed udzieleniem odpowiedzi na Twoje pytanie musiałbym przyjrzeć się 3 KPI‚s.
👍 Poznać szczegóły dotyczące fluktuacji pracowników i employee engagement szczególnie w ciągu pierwszych 6 miesięcy.
👍 Zobaczyć jak w praktyce wygląda Twoja standardowa praca? Czy ją masz, czy działa i kiedy była ostatnio poprawiana i w końcu,
👍Quality Management System i roszczenia twoich klientów, wewnętrzne wyniki qc inspector. Jakie są wasze rzeczywiste koszty?

Mogę Cię zapewnić, że trzy powyższe KPI generują więcej kosztów niż jakikolwiek dobrze opracowany program onboardingowy.

Oto kilka wskazówek:
💪Traktuj leadership w onboardingu jako strategiczną inicjatywę budującą kulturę. To nie tylko HR jest odpowiedzialne za rekrutację i rozwój nowych pracowników. To przywództwo, a zwłaszcza kierownictwo liniowe i przełożeni.
💪Przeprowadźcie testy zręcznościowe teambuilding i procesowe.
💪Przydziel każdemu przeszkolonego, zmotywowanego i zdolnego coacha.
💪Prowadź regularne spotkania dwukierunkowe (feedback) w celu sprawdzenia postępów i rozwiązywania pojawiających się problemów. Nie czekaj!
💪Upewnij się, że polityka firmowa procedury nagrody i wewnętrzna zmiana kultury budują świadomość i odpowiedzialność u nowych rekrutów, w formie pisemnej i poprzez visual management.
💪Monitoruj regularnie wyniki 3 KPI jako rezultat onboardingu.
🍒Każda nowo zatrudniona osoba jest ważna dla firmy i dla osób z nią związanych. To oni są przyszłością Twojego biznesu.
👹Każde niepowodzenie w uzyskaniu KPI’s i Onboardingu jest porażką leadership. To trudna lekcja, ale to wszystko zależy od najwyższego kierownictwa, czy i w jaki sposób będzie to wszystko wspierać.

 

Czytaj więcej

nawyk uczciwości w zarządzaniu zespołem

Nawyk budowania autorytetu poprzez okazywanie uczciwości

Buduj swój autorytet poprzez uczciwość, praktykując wdrażanie zasad, a nie korzyści.

Regułą jest to, że najpierw są zasady, a dopiero potem korzyści. Budowanie swojego autorytetu oznacza codzienne praktykowanie wszystkich 16 nawyków.  Skupiamy się tutaj na tym, w jaki sposób integralność Twojego charakteru musi być zgodna z polityką określoną przez organizację, a dopiero po niej może pojawić się celowość. To, w jaki sposób podejmujesz działania każdego dnia, odzwierciedla Twój styl przywództwa, wpływa na kulturę organizacyjną i buduje lub zmniejsza Twoją wiarygodność jako autorytetu.

Polityka w rozumieniu lean leadership oznacza praktykowanie w pierwszej kolejności bezpieczeństwa pracowników, jakości i terminowości dostaw dla Klienta, a następnie kosztów i produktywności dla nas, organizacji.

Często widzimy, jak eksperci odnoszą się do pomiaru KPI na białych tablicach, używając akronimu SQDC (Safety, Quality, Delivery, Cost), po którym często następują inne KPI, takie jak Kaizen, Środowisko i tak dalej. Nie ma w tym nic złego. Ale to tylko część historii. Chodzi o to, że nikt nie mówi o tym, dlaczego i dla kogo te KPI są ważne.

Na czym rzeczywiście się skupiasz?

Bezpieczeństwo jest zawsze pierwszym KPI i musi odnosić się do bezpieczeństwa pracowników. Mając bezpieczne środowisko pracy, skupiamy się następnie na potrzebach naszych klientów, czyli na jakości produktu i usług. Wreszcie, mając bezpieczne środowisko pracy dla pracowników, skupiamy się na jakości dla klientów, a następnie koncentrujemy się na kosztach i produktywności dla nas, jako firmy. Jest to dobre miejsce, aby przypomnieć sobie koło Deminga, PDCA (Plan, Do, Check and Act). W przypadku każdego z wymienionych powyżej kluczowych wskaźników wydajności (KPI), nieustannie doskonalimy wszystkie cztery z nich poprzez PDCA.

Część integralna pojawia się, gdy musimy podjąć decyzję, czy używamy celowości w podejmowaniu decyzji, oczywiście, że tak, ale celowość podąża za polityką, nie odwrotnie. Przykładem tego może być następująca sytuacja. Masz termin na dostarczenie ważnego projektu. Powiedzmy, że jest to opracowanie nowego produktu, oprogramowania, komponentu do pojazdu, nowego modelu samolotu pasażerskiego, szczepionki antywirusowej. Czy obchodzisz politykę dla dobra sprawy? Pomyślcie tylko o tym.

Jak wiele katastrof i klęsk widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, tylko dlatego, że przywódcy przedkładali celowość nad politykę. Jednym z głośnych przypadków może być platforma mediów społecznościowych, która przedkładała zyski nad bezpieczeństwo użytkowników końcowych, zwłaszcza dzieci. Opłacalność mówiła: możemy zarobić jeszcze więcej pieniędzy i zdobyć polityczne względy, jeśli zrobimy to i tamto. Polityka została zawieszona, społeczeństwo zostało źle poinformowane, nastolatki ucierpiały psychicznie w wyniku takich decyzji.

Zasada jest prosta, jeśli nie upierasz się przy polityce w pierwszej kolejności, wtedy celowość oznacza po prostu podejmowanie decyzji wyłącznie w celu wzbogacenia się, zwiększenia władzy i dalszego zaspokajania własnego ego.

Droga na skróty…?

Czy ty czasem nie idziesz na skróty, czy nie zwracasz uwagi na bezpieczeństwo, czy jakość cierpi, tylko po to, aby zdążyć z dostawą na czas do klienta? Jak często c-suite przedkłada koszty i wydajność, innymi słowy własny interes, nad bezpieczeństwo pracowników i jakość dla klientów.

Jak często spotykałem się z firmami, które pchały pracowników, maszyny i linie produkcyjne do granic możliwości (muri) tylko po to, aby uzyskać wyniki sprzedaży na poziomie lub powyżej budżetu.

Jak często dostawa od klienta była motorem decyzji ignorujących bezpieczeństwo! To się zdarza cały czas. Oczywiście, jeśli chodzi tylko o zadowolenie szefa, jeśli chodzi tylko o uzyskanie premii, to jasne, celowość jest królem, jakoś to będzie, bezpieczeństwo jest w porządku, klient też jest królem, więc zróbmy wszystko, aby klient był zadowolony. Racja, bardzo prosta logika. Nie, to jest złe a problemem jesteś ty! I nie chodzi o klienta, chodzi o twój brak wiarygodności wynikający z twojego braku uczciwości, a potem mówisz, że chcesz zbudować organizację opartą na jakości, czyż nie mam racji?

Niewidoczne powiązanie z jakością?

Organizacje mają “Deklaracje polityki operacyjnej”, aby kierownictwo miało jasne wytyczne, jak reagować w określonych sytuacjach. Czy Twoja firma ma Deklarację Polityki Operacyjnej, a jeśli nie, to dlaczego nie, ile by Cię to kosztowało w bezpieczeństwie pracy? ile kosztuje Cię to w kategoriach jakości dla klienta? co odzwierciedla odrzucenia i skargi klientów? Jeśli Twoja firma ma OPS, czy dodaje ona przypis mówiący, ale możesz użyć własnego osądu i zestawu zasad, jeśli uważasz, że to jest w porządku, aby to zrobić! Miejmy nadzieję, że nie.

Obecnie niektóre organizacje mają wiele OPS, które obejmują funkcjonowanie takich działów jak IT, finanse, HR, produkcja, sprzedaż itd. Ale w każdym z tych działów i na poziomie strategicznym nadal należy przestrzegać SQDC. Upewnij się, że Twoje OPS są zbieżne, spójne, etyczne i konsekwentne.

Jeśli chcesz zbudować swój autorytet poprzez uczciwość, upewnij się, że najpierw przestrzegasz zasady, a następnie podążasz za nimi poprzez celowość biznesową..

Uczciwość nie jest jedną cechą Twojego zachowania, jest zbiorem zachowań takich jak uczciwość, etyczność, punktualność, otwartość i szczerość. Pokazuje ona innym, że potrafisz kierować swoim codziennym życiem w oparciu o zbiór zasad i wartości moralnych. Dlatego też wiele organizacji kładzie nacisk na stworzenie ram, w których kadra kierownicza, zwłaszcza wyższego szczebla, wypełnia swoje codzienne funkcje w ramach ustalonego wcześniej i zrozumiałego zestawu zachowań.

Fragment z książki autora M.M.Forkun “Leading Lean to the Higher Level”.

Czytaj więcej

Od miernoty do sedna celu – 16 nawyków Liderów Lean

Quo Vadis? – ” Dokąd zmierzasz?”

Każda burza w naszym życiu to okazja, by zastanowić się nad naszym kierunkiem, jeszcze raz ustawić kompas na północ i skierować swoją drogę ku światłu przed nami. Lumen sapientis.

Podejście po COVID-19 do zarządzania sobą i innymi na rzecz lepszej przyszłości.

Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie nasza firma znajdzie się za 3 lub 6 miesięcy? Aby dać sobie i swojej firmie szansę na znalezienie się w lepszym miejscu, być może powinniśmy zgłębić (więcej…)

Czytaj więcej

Cel i kierunek Lidera Lean

Cel i kierunek Lidera Lean [16 nawyków]

Czy Ty naprawdę znasz swoją drogę? “Wszystkie prawdziwe i satysfakcjonujące podróże zaczynają się od dobrego poznania samego siebie”.  Lumen sapientis.

16 Nawyków Liderów Lean – od miernoty do sedna i celu. Podejście po COVID-19 do zarządzania sobą i innymi na rzecz lepszej przyszłości.

Być może nadszedł czas, by zobaczyć kłodę we własnym oku a nie przyglądać się drzazdze w oku kogoś innego!

Zagłębiając się w 16 Nawyków Liderów Lean, będziesz uczniem samego siebie. Najtrudniejsze z tych 16 nawyków to te związane z rozwijaniem własnych nawyków przywódczych. (więcej…)

Czytaj więcej

nawyki lidera jako ziarno siane w firmie

16 nawyków Liderów Lean

Czy jesteś gotowy by podjąć wyzwanie “16 nawyków liderów lean”?

Postaram Ci je przybliżyć poprzez przypowieści. Są one używane od wieków, aby pomóc nam zrozumieć i zmienić się na lepsze, mając nadzieję na osiągnięcie sensu i celu w naszej pracy, jak również w życiu prywatnym. Istnieje wiele sposobów, które możemy interpretować i kojarzyć z przypowieściami, w zależności od tego, gdzie jesteśmy na naszej własnej mapie drogowej życia. Często moi nauczyciele w Toyocie wykorzystywali historie, by zasiać we mnie ziarno.

Tutaj skupiam całą psychologiczną, ekonomiczną i przywódczą uwagę na przypowieści o siewcy i rzeczywistych przykładach z inicjatyw Ciągłego Doskonalenia w różnych organizacjach, które miałem okazję wspierać.

Czy to ma jakieś znaczenie, czy uważasz, że można odnieść sukces w biznesie i być liderem kierującym się wartościami? (więcej…)

Czytaj więcej

Jak oprzeć produkcję na przepływie jednostkowym

Produkcja oparta na przepływie jednej sztuki

Wpis “Produkcja oparta na przepływie jednej sztuki” to kolejna część serii artykułów pt. “Nie radzę sobie z popytem w obecnej sytuacji!

Jakie działania podjąć w tej materii?

  1. W środowisku produkcyjnym należy dążyć do wypracowania procesu przepływu jednej sztuki. Będzie to również oznaczać wyeliminowanie wszystkich prac w toku (WIP) do zera, tam gdzie jest to możliwe.
  2. Jeśli Twoja produkcja opiera się na produkcji seryjnej, to może to być właściwy sposób pracy. Pamiętaj jednak, aby przynajmniej wyeliminować wszelkie WIP pomiędzy procesami, które są powyżej jednej wielkości partii. Może to być prawdziwe wyzwanie i w związku z ograniczeniami obecnej konstrukcji linii produkcyjnej lub fabryki, nie będzie to możliwe.
  3. Przejście od wielkości partii do jednoczęściowego przepływu wymaga doświadczenia i wiedzy, które często powinny być sprowadzane z zewnątrz. O wiele łatwiej jest dostrzec, co można poprawić w danym procesie, zwłaszcza gdy patrzy się na nie ‘świeżym spojrzeniem’.
  4. Zmniejsz wszystkie WIP, to tylko części do półproduktów dojrzewające jak wino, podczas gdy półprodukty czekają na następny proces.
  5. Należy zaplanować pracę w taki sposób, aby produkcja była w stanie produkować ilości zgodne z planem. Jest to nie tylko podejście zorientowane na cel, ale także definiuje koszt jednej wyprodukowanej jednostki, zakładając, że zostały ustalone KPI dla bezpośrednich kosztów pracy dla każdego procesu, dla każdej wyprodukowanej jednostki.
  6. Zoptymalizuj układ linii. Nie ma na to jednej zasady. Wszyscy zgadzamy się, że linia w kształcie litery U jest najbardziej optymalna, ale zależy to również od różnych innych czynników.
  7. Czy masz części i materiały, które docierają do linii tylko wtedy, gdy są potrzebne. Kto je dostarcza do pracowników linii, produkcja czy logistyka wewnętrzna?
  8. Jak elastyczni są twoi pracownicy, ja nazywam to samodzielnością. Innymi słowy, ile procesów może dobrze wykonać każdy pracownik, jeśli weźmie się pod uwagę zadanie zarządzania danym procesem. Im bardziej elastyczny jesteś tutaj ze swoją siłą roboczą, tym bardziej elastyczny jesteś w planowaniu linii, jak również w planowaniu liczby operatorów na danej zmianie.

(więcej…)

Czytaj więcej

Dostarczanie na czas a Lean i usprawnienia

Czy realizujesz dostawy na czas? /cz. 2, Nie radzę sobie z popytem…/

“W ciągu ostatnich kilku lat biznes był tak dobry, że jednym z naszych największych wyzwań było wyprodukowanie i dostarczenie na czas zapasów, nawet jeśli kosztowało nas to trochę więcej”!

“Jeśli pracujesz w firmie zajmującej się dostawami do domu lub w firmie produkcyjnej w sektorze medycznym, higienicznym i dezynfekcyjnym, prawdopodobnie pracujesz na pełnych obrotach.

W chwili obecnej istnieje wiele możliwości poprawy wyników działalności biznesowej. (więcej…)

Czytaj więcej