Skip to main content
Sensei przychodzi do fabryki

Porady, jak dyrektor zakładu powinien przygotować się do spotkania z Sensei Genba Coachem

Porady, jak dyrektor zakładu powinien przygotować się do spotkania z Sensei Genba Coachem

W tym artykule przedstawiam kluczowe punkty, które sprawią, że spotkanie z Sensei Genba Coach staje się wartościowe. Zbyt często dochodzi do rozbieżności między oczekiwaniami, komunikacją, przygotowaniem i dumą.

Sensei nie jest po to, aby pokazać, że jest lepszy od ciebie. Jego celem jest przekazanie swojej mądrości opartej na głębokiej wiedzy i doświadczeniu z Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS). Lean Management i tradycyjne nauczanie w zakresie przywództwa to jedynie blade odbicie tego, co Sensei próbuje ci przekazać.

  1. Bądź gotowy do słuchania, obserwowania, zadawania pytań, refleksji i przede wszystkim nauki. To jest okazja do wyzwania swojego myślenia i osobistego rozwoju jako lidera firmy.
  2. Nie mów o tym, co zrobiłeś. To historia i strata czasu (Oxygen MUDA). Sensei nie przychodzi, aby słuchać twojej autobiografii. Czas jest cenny, bądź skupiony i pokorny.
  3. Rozmawiaj o bieżących wyzwaniach, standardach, oczekiwaniach i problemach. Im szybciej zaczniesz otwarcie i szczerze mówić o problemach, tym szybciej zobaczysz, że naprawdę się uczysz.
  4. Ucz się słuchać i robić notatki podczas spotkań. Będzie wiele mądrości, której nie zrozumiesz w pełni ani nie zapamiętasz wielu drobnych punktów.
  5. Nie kłóć się, obstawanie przy swoim nie jest cnotą. Czy kłóciłbyś się z chirurgiem serca? Twoje zrozumienie, jak prowadzić zakład produkcyjny, nie jest na poziomie standardu TPS. To, że odniosłeś sukces i rozwijałeś biznes, nie oznacza, że działasz na optymalnym poziomie. Większość programów lean, które Sensei widział, można w najlepszym razie nazwać porządkowaniem (House-keeping). Nie obrażaj się, po prostu ucz się.
  6. Zadawaj pytania i często pytaj „dlaczego”. Dobry Sensei chętnie podzieli się swoją wiedzą, więc słuchaj i pomyśl. Będzie więcej w tym, co mówią, niż będziesz w stanie zrozumieć. Pamiętaj, twoje neurony nigdy nie miały się tak dobrze!
  7. Ćwicz pokorę. To trudne dla każdego, ale spróbuj. Co oznacza bycie pokornym? To umiejętność odłożenia na bok swojej dumy i adoracji siebie oraz słuchania z szacunkiem.

Im wyższą pozycję zajmujesz i im większe sukcesy odnosisz, tym bardziej większość ludzi ma problem z pokorą, empatią i szacunkiem. Władza rodzi arogancję i poczucie własnej wartości i jest to fakt naukowy, który pochłania około 80% ludzi, którzy osiągają władzę. To uderza do głowy, albo nie możesz poradzić sobie z władzą, albo decydujesz, że nie potrzebujesz już empatii i okazywania wdzięczności i traktujesz innych jako narzędzia do osiągnięcia swoich celów. Klasyczne podejście do zarządzania w biznesie.

A więc masz to, jesteś problemem numer jeden, jesteś także arbitrem kultury organizacyjnej. Pracownicy podążają za przykładem szefa, a nie za cnotami sygnalizowanymi śpiewem i plakatami stworzonymi przez marketing i HR. Ty jesteś kulturą, pokaż to.

Niestety, nauka pokazała, że jest to fakt. Sensei jest tym, kim jest, ponieważ zrozumiał moc autorefleksji (Hansei w języku japońskim), pokory, empatii (Mendoumi) i szacunku. Klasyczne zarządzanie i Lean Management nie uczą tych rzeczy, to podstawowa różnica między TPS a wszystkimi innymi szkołami myślenia o prowadzeniu przedsiębiorstwa.

  1. Nie przygotowuj prezentacji firmy dla Sensei, to strata czasu. Prawda wyjdzie na jaw podczas wizyty na Genba.

Sensei zobaczy setki rzeczy, których ty nie zobaczysz. Nie usłyszysz też od niego wszystkiego, co widział. Przekaże ci tylko to, co jego zdaniem jesteś w stanie zaakceptować w danym momencie. Pamiętaj, że Nemawashi (inny japoński termin) dosłownie oznacza sianie nasion. Zasieją nasiona w twoich słabych neuronach na tyle, byś był w stanie przetworzyć nową mądrość. To jak chodzenie na siłownię, trener nie poprosi cię o podniesienie 75-kilogramowych ciężarów, jeśli widzi, że 5-kilogramowy ciężar cię męczy!

  1.  Szanuj czas, ręce i umysł Sensei. Wykorzystaj te zasoby mądrze, pamiętając, że jesteś tam, aby rozwijać swoje myślenie.
  2.  Kaizen: Co to jest kaizen? To po prostu redukcja kosztu jednej jednostki.

Jesteś tam, aby zadowolić trzech interesariuszy: pracowników, klientów i akcjonariuszy, w tej kolejności i w równym stopniu. Jeśli koncentrujesz się na jakości, terminach dostaw lub innych wyzwaniach, jest to normalne, ale oznacza to po prostu, że nie jesteś postępową firmą, ale taką, która waha się między byciem niestabilną a stabilną. Innymi słowy, robisz świetne rzeczy, ale nie koncentrujesz się na obniżaniu kosztów jednej jednostki, co ostatecznie jest powodem, dla którego jesteś szefem zakładu produkcyjnego. Zanim dowiesz się, jak to zrobić, zacznij od kaizen samego siebie.

  1. Zaproś Sensei na lunch i traktuj go jak spotkanie z twoim Aniołem Stróżem.
  2. Zawsze pokrywaj koszty Sensei, nawet przy pierwszej wizycie. Jedna wizyta, mądrze wykorzystana, może przynieść ogromne oszczędności.

Nie masz pojęcia, jaką wartość wnosi Sensei i jak chętnie będzie kontynuować spotkanie, oferując porady i materiały z własnej bazy.

Pokaż swoją klasę przywództwa, a nie złośliwość, wybierz swojego Sensei mądrze, bo jest wielu imitatorów, wilków w owczej skórze.

  1. Nie mów, że realizujesz Lean lub Lean Six Sigma. To może zakończyć rozmowę. Cokolwiek robisz w zakresie Lean, jest prawdopodobnie dalekie od standardów TPS.

Czymkolwiek jest lean, będzie bladym cieniem czegokolwiek zbliżonego do TPS.  Nikt nie powiedział ani nie oczekuje, że będziesz jak Toyota. Wszystko, co robi Sensei, to ocena aktualnego stanu Twojej firmy, Twojego nastawienia i sposobu myślenia oraz ustalenia, które nasiona zasiać w Twojej głowie, abyś jutro mógł być lepszy niż wczoraj. To, co robisz, a co często nazywa się Lean, jest prawdopodobnie bliższe utrzymaniu domu, jeśli w ogóle.

 

  1. Przeprowadź warsztat Yokoten:
  • Po spotkaniu z Sensei zorganizuj z zespołem warsztat pt:”Czego się nauczyliśmy?”.
  • Omów dwa kluczowe pytania:
    • „Dlaczego powinienem rozwijać swoich ludzi?”
    • „Jak powinienem ich rozwijać?”
  • Odwołaj się do książki Carla Klemma, The Balance of Ecellence (Równowaga doskonałości), która dostarcza praktyczne wskazówki dotyczące systemu TPS. Ta książka stanowi podstawę naszego Zaawansowanego Programu Rozwoju Lean (ALDP).
  1. Opracuj wstępny plan wdrożenia:
  • Stwórz wstępny plan wdrożenia na podstawie dyskusji z warsztatu.
  • Zaproś Sensei z powrotem w celu uzyskania informacji zwrotnej i dalszych wskazówek.
  1. Bezpośrednia komunikacja:
  • Podczas rozmów z Sensei koncentruj się bezpośrednio na nich, a nie na tłumaczu.
  1. Przygotowanie przed spotkaniem:
  • Przeczytaj książki i posty napisane przez Sensei. Przygotuj się do spotkania, rozróżniając między ekspertami konsultantami, którzy powtarzają utarte frazesy, a prawdziwą mądrością opartą na doświadczeniu i zasadach.
  1. Wyrażanie wdzięczności:
  • Wdzięczność jest darem. Czy używasz jej w pracy? Wdzięczność jest głęboką cnotą i nawykiem każdego wielkiego lidera. Podziękuj zespołowi za ich udział, a przede wszystkim napisz do Sensei, dziękując za spotkanie, podziel się swoimi poglądami i jasno określ następne kroki. Nie pozostawiaj ich w niewiedzy. Sensei dał ci zapaloną świecę, użyj jej, aby oświecić swój umysł i serce oraz przejść do lepszego miejsca, niż byłeś wcześniej. Szanuj tę świecę światła.
  1. Jeśli nadal nie jesteś przekonany do wielu z powyższych punktów i wolisz 

      czysto naukowe podejście do swojego Sensei i roli lidera, rozważ to:

  • W TPS jest dużo neuronauki. Naprawdę, tak, to nawyki i zachowania sprawiają, że rzeczy są wykonywane. Nauka jest tylko częścią tego. Wiesz o tym, ponieważ wystarczy pomyśleć, ile czasu i zasobów przeznacza się na zarządzanie ludźmi, a nie maszynami i procesami.
  • Osobiście uważam, że jest więcej neuronauki i boskiej mądrości do odkrycia w prowadzeniu Lean niż w tradycyjnym modelu opartym na faktach, naukowym myśleniu, krytycznym myśleniu oraz standardowej pracy, który był promowany przez popularnych naukowców i ekspertów w dziedzinie lean. Zapoznaj się z modelem BTFA na stronie duxinaroe.com, jeśli pragniesz bardziej neuronaukowego podejścia do przywództwa i chcesz dowiedzieć się, jak lepiej wykorzystywać siebie, swój zespół i organizację.
  1. Ten ostatni punkt może cię zszokować:
  • Zapytaj dowolnego Sensei, a bez wahania powie ci, że nie jest ekspertem w lean, czyli TPS, a jedynie pokornym uczniem tej wspaniałej filozofii!.

Chciałbym usłyszeć o Twoich doświadczeniach i refleksjach na temat tego artykułu. Być może mógłbyś się nimi ze mną podzielić.

Mark Forkun

Autor bloga “Wszystko co chciałbyś wiedzieć o Przywództwie Lean.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *