Skip to main content
Cele firmy w 2023 roku

7 kluczowych wyzwań dla Twojej firmy na 2023!

Jakie będą wyzwania biznesowe w 2023 roku dla większości organizacji? 

1. Obniżanie kosztów na wyprodukowaną jednostkę, tak aby pozostać konkurencyjnym cenowo i zapewnić rozsądną marżę zysku dla biznesu.

2. Utrzymanie zapasów surowców na jak najniższym poziomie, aby poprawić   przepływy pieniężne w firmie, jednocześnie faktycznie posiadanie odpowiedniej liczby komponentów i części podzespołów, aby móc wyprodukować produkt dla klienta.

3. Dostarczanie oferty, wzorów próbek na czas, przy jednoczesnym zajmowaniu się wszystkimi kwestiami związanymi z planowaniem produkcji i ludzi, utrzymywaniem maszyn i linii produkcyjnych tak, aby zminimalizować nieplanowane przestoje.

4. Zaangażowanie pracowników staje się coraz większym wyzwaniem dla zdecydowanej większości organizacji, zmierzających właśnie w kierunku roku 2023.

 Odpowiedzi na temat zaangażowania są liczne, a oto moje cztery ulubione:

– Onboarding pracowników.

– Dojrzałe zrozumienie i zastosowanie zasady Andon, co ma istotny wpływ na     jakość “right first time” i czas dostarczenia do klienta “takt time”.

– Rozwój pracowników poprzez praktyczne rozwiązywanie problemów.

Każdy lider, od kierownika zmiany do kierownika działu powinien być profesjonalnie przygotowany w zakresie co najmniej trzech podstawowych narzędzi rozwiązywania problemów, takich jak 5W, OPL i A3. Rozumieć i praktykować zasady dotyczące rozwiązywania problemów i eliminowania bez-wartościowych procesów i zachowań, które odnoszą się do ich roli w momencie wystąpienia problemu. Bez tej umiejętności zespoły będą nieustannie gasić pożary, w których pierwotna przyczyna nie została wyeliminowana, gdy problem I marnotrawstwo pojawi się po raz pierwszy.

– Zachowanie lidera poprzez zrozumienie, jak rozwijać znaczenie i cel w pracy poprzez swoje nawyki. Coraz więcej organizacji, od międzynarodowych po prywatne, wykazuje duże zainteresowanie tym, jak połączyć doskonałość wyników biznesowych z podnoszeniem potencjału i zaangażowania pracowników.

5. Demontaż toksycznej kultury organizacyjnej na rzecz takiej, która stoi na straży zasad zaufania i szacunku. Jeśli chcesz osiągnąć te cele i założenia, jeśli chcesz, aby Twoja strategia na rok 2023 była żywa, musisz pracować nad budową Kultury Organizacyjnej opartej na Lean DNA. Lean DNA to nie tylko narzędzia procesowe, ale przede wszystkim zasady i zachowania liderów.

6. Automatyzacja I robotyzacja- jak połączyć wdrożenie nowej generacji technologii procesów z umiejętnościami i zaangażowaniem pracowników. Często firmy skupiają się na wdrożenia samej technologii z efektem że jednak mało się poprawiło w stosunku do optymalizacji realizacji zamówień oraz obiecanych zysków dla firmy.

7. Dla mnie, niezależnie od tego, czy jesteś prywatną firmą, czy międzynarodową korporacją, są dwie rzeczy, na których warto się skupić na rok 2023 – Andon i Flow. Udane wdrożenie Andon uwolni ukryty potencjał Twojej organizacji. Flow wywinduje Twoją rentowność pozostawiając Twoją konkurencję daleko w tyle.

Dziękuję za czytanie moich newsletterów, blogów i słuchanie podcastów w 2022 roku.   

Życzę Ci zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz sukcesów w Nowym Roku!

Mark Forkun

Autor bloga “Wszystko co chciałbyś wiedzieć o Przywództwie Lean.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *